Obeležen Međunarodni dan osoba sa invaliditetom – Bolji položaj u odnosu na ranije

Međunarodni dan osoba sa invaliditetom obeležava se svakog 3. decembra, a cela nedelja nakon ovog datuma posebno je posvećena ljudima iz najosetljivijih kategorija.

Prema rečima Ranka Vukovića, predsednika Unije udruženja osoba sa invaliditetom i predsednika Međuopštinske organizacije slepih i slabovidih Srbije – Kraljevo, položaj ovih kategorija je značajno poboljšan u našem gradu, iako na tome treba još mnogo raditi.

Foto: Filter media

-Trudimo se i uz pomoć Grada Kraljeva i svih relevantnih institucija, unapredimo položaj osoba sa invaliditetom u Kraljevu. Situaija danas je umnogome bolja nego ranijih godina, iako postoji još mnogo stvari na kojima treba raditi, kako bi se olakšalo funkcionisanje osoba iz osetljivih kategorija i kako bi postali što ravnopravniji članovi društva koji mogu da doprinesu, kaže Vuković.

Položaj osoba sa invaliditetom kao rendgen oslikava situaciju u celom društvu, rečeno je na današnjem sastanku. Ono što najviše fali osobama sa invaliditetom koje žive u Kraljevu, jesu pedagoški asistenti u školama za decu iz ovih kategorija, ali i pri zapošljavanju ovi kategorija lica.

-Još uvek se osobe sa invaliditetom, posebno one sa većim stepenom invaliditeta teško zapošljavaju. Ostaju nam javni radovi i druge podsticajne mere, gde nam Grad izlazi u susret i izdvaja novac za podsticanje mera za zapošljavanje teže zapošljivih lica. Tu su uvek i problemi u pristupačnosti pojedinim institucijama i delovima grada, ali ovaj problem se polako rešava, shvatamo da sve ne može preko noći. Važno je da se problemi targetiraju i da ovakvi sastanci nisu samo protokolarni već i konstruktivni, dodaje Vuković.

Tokom prethodne godine organizovano je nekoliko značajnih sastanaka sa predstavnicima raznih Udruženja osoba sa invaliditetom i predstavnicima Grada Kraljeva i resorno zaduženim za socijalnu politiku.

-Centar za socijalni rad i Centar lokalnih usluga maksimalno se trude da pomognu svim osobama sa invaliditetom u našem gradu. Prethodnih godina obezbeđivali smo po 100.000 dinara za pedeset najbolji studenata iz Kraljeva. Za sledeću godinu ta stipendija će biti duplirana, ali će na nekoj od narednih sednica biti doneta odluka o stipendiranju studenata sa hendikepom, pri čemu će uslovi za njihovo stipendiranje biti znatno povoljniji. Naš cilj je da pomognemo da mladi ljudi sa invaliditetom dobiju priliku da studiraju a da nakon završenih studija, budu korisni članovi našeg društva, rekao je nakon današnjeg sastanka priređenog u Gradskoj upravi, povodom Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom, gradonačelnik Kraljeva Predrag Terzić.

 U prethodnih nekoliko godina, moglo se čuti na sastanku, zaposlene su osobe sa invaliditetom u javnim institucijama, Gradskoj upravi, Zavodu za zaštitu spomenika kulture, ali i u drugim preduzećima čiji je osnivač Grad.

-Nikom nije cilj da prima socijalnu pomoć. Ovi ljudi žele da rade, zarade i da se osećaju kao ravnopravni članovi našeg društva, dodao je Terzić.

Foto: Filter media

Uz pomoć Ministarstva resorno zaduženog za socijalnu politiku, Grad je dobio sredstva kako bi se rekonstruisali objekti koje koriste slabovida i slepa lica na Keju, kao i objekat koji koriste osobe sa autizmom a koji se nalazi pored Hrama Svetog Save. Pojedine ulice u Kraljevu imaju oborene ivičnjake kako bi se lakše kretale osobe sa invaliditetom, a u ulici Vojvode Putnika postoji i taktilna staza, kako bi  slepi i slabovidi lakše funkcionisali.

Ovom sastanku prisustvovali su i predstavnici Udruženja „Autizam“ Kraljevo, Udruženja osoba sa invaliditetom CARPE DIEM, Udruženja distrofičara Kraljevo i Društva za borbu protiv šećerne bolesti Kraljevo.

Piše: Danka Gašić

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.